عظمت جمهوری اسلامی بی‌مثال است | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 29 ارديبهشت 1403 - 23:37

عظمت جمهوری اسلامی بی‌مثال است

شماره: 22362
Aa Aa

در دستگاه قضایی و در مواجهه با جرایم و تخلفا درصدد آن هستیم تا بستر رشد فضائل را نیز به حد بسیار بالایی برسانیم| در مواجهه با مجرمی که قابل اصلاح است باید بنا را بر اصلاح او بگذاریم نه حذف و‌ طرد او.

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران؛
عظمت جمهوری اسلامی بی‌مثال است

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در همایش ملی «ربع قرن پیشگیری از وقوع جرم؛ دستاوردها و چشم‌اندازها» اظهار کرد:

امروز عظمت، قدرت، استقلال، بازدارندگی، خودباوری و خوداتکایی جمهوری اسلامی ایران از جهاتی بی‌مانند ‌و بی‌مثال است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، او گفت که بخش مهمی از این امر مرهون مجاهدت‌های نیروهای مسلح کشور است.

وی همچنین بیان داشت:

ما در دستگاه قضایی و در مواجهه با جرایم و تخلفات در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه نیروهای مسلح نمی‌خواهیم فقط بر اقدامات سلبی و مقابله با رذایل تاکید کنیم بلکه درصدد آن هستیم تا بستر رشد فضائل را نیز به حد بسیار بالایی برسانیم. باید توأمان هم بستر رشد فضائل را فراهم آوریم و هم فضا را برای روییدن رذائل تنگ و تنگ‌تر کنیم. گاهی فردی از سر دلسوزی و خیرخواهی و‌ بدون سوءنیت اما بر اساس تشخیص غلط مبادرت به بی‌انضباطی می‌کند حتی ممکن است وفق موازین قانونی نیاز به تنبیه و مجازات و تنزل درجه چنین فردی باشد. در اینجا باید به انگیزه و نیت فرد و شرایطی که او در‌ داخل آن عملی را مرتکب شده توجه ویژه داشت و‌ پس از توجه و عنایت به این موارد نسبت به تنبیه و مجازات فرد اتخاذ تصمیم کرد و‌ پس از آن موضوع را برای خود او و خانواده‌اش و دیگران تبیین نمود.

او ادامه داد:

بدیهی است که پیشگیری مقدم بر درمان است اما باید به مراتب و درجات اصل پیشگیری نیز توجه کنیم. برای مثال بدانیم وقتی جرم و لغزشی واقع می‌شود چه مراحل و مقدماتی بر آن جرم و لغزش مترتب بوده تا در‌ نتیجه آن فرآیند پیشگیری‌ را از همان مراحل و مقدمات آغاز کنیم. وقتی جرمی واقع می‌شود ما نباید صرفاً به علت تامه و‌ نهایی وقوع آن جرم توجه کنیم بلکه باید به سایر علل و مقدمات وقوع جرم نیز عنایت داشته باشیم و‌ در راستای پیشگیری از آنها نیز اقدامات و ترتیبات مقتضی را به عمل آوریم.

وی گفت:

در مواجهه با مجرمی که قابل اصلاح است باید بنا را بر اصلاح او بگذاریم نه حذف و‌ طرد او. باید از لغزش همه نیروهای انسانی در همه دستگاه‌ها پیشگیری به عمل آوریم و این پیشگیری را در همه مراحل و ابعاد لحاظ کنیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان