جمعه، 8 مهر 1401 - 19:09

نظامیان ارمنستان و آذربایجان در نقاط مرزی دو کشور درگیر شدند

شماره: 19470
Aa Aa

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از وقوع درگیری در مرزهای دو کشور خبر داده و یکدیگر را به انجام حملات مرزی و تضعیف آتش‌بس متهم می‌کنند. 

تیراندازی و تبادل آتش با استفاده از سلاح‌های سنگین؛
نظامیان ارمنستان و آذربایجان در نقاط مرزی دو کشور درگیر شدند
درگیری‌های شدیدی میان نظامیان جمهوری ارمنستان و آذربایجان در نقاط مرزی دو کشور صورت گرفت.
به گزارش اسپادانا خبر، این مناطق شاهد تیراندازی و تبادل آتش بوده است.
گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های منطقه‌ای از درگیری شدید بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شب گذشته حکایت دارد.
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است که کشور ارمنستان مناطق داشکسن، کلبجر و لاچین را زیر آتشبار سنگین قرار داده و در همین حال وزارت دفاع جمهوری ارمنستان از زیر آتش قرار گرفتن شهرهای گوریس، سُتک و جرموک در غرب این کشور توسط آذربایجان خبر داده است.

ساکنان مناطق مرزی گفته‌اند که صدای شلیک مداوم توپخانه و تبادل آتش با استفاده از سلاح‌های سنگین میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به گوش رسیده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای ایروان را به عملیاتی خرابکارانه «در مقیاسی بزرگ» متهم کرده و گفته است که این درگیری به دلیل فعالیت‌های اطلاعاتی و مین گذاری نیروهای ارمنستان در جاده‌های تدارکاتی بین مواضع یگان‌های ارتش آذربایجان آغاز شده است.

در همین حال وزارت دفاع جمهوری ارمنستان نیز با رد ادعای باکو اعلام کرده که درگیری نظامی نتیجه تحریکات باکو بوده و آذربایجان را متهم به استفاده از آتش توپخانه و پهپاد نموده است. دولت ارمنستان همچنین اعلام کرده که «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر این کشور با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه تماس تلفنی برقرار کرده تا درباره جزئیات تبادل آتش با جمهوری آذربایجان، به او اطلاع‌رسانی کند.

اتهام زنی‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان علیه یکدیگر در حالی مطرح می‌شود که «الهام علی اف»، رئیس جمهور آذربایجان و «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان نهم شهریور ماه سال جاری در شهر بروکسل با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

هنوز جزئیات دقیقی از میزان خسارت‌های جانی و مالی این درگیری مخابره نشده است.

گفته می‌شود با میانجیگری مؤثر طرف روس، فعلاً آتش‌بس موقت بین دو طرف برقرار شده است.

  •  

«ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دقت تحولات مرتبط با این موضوع را تحت نظر دارد بر لزوم رعایت تمامیت ارضی دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان تصریح و آمادگی ایران برای هرگونه مساعدت به حل و فصل اختلافات بین دو کشور همسایه را اعلام کرد.

او بر غیرقابل پذیرش بودن هرگونه تغییرات در مرزهای جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان تأکید کرده است.

  •  

رسانه های جمهوری آذربایجان از توافق ایروان و باکو برای برقراری آتش‌بس از ۱۰ صبح به وقت محلی خبر داده اند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه به نقل از منابع آذربایجانی گفته آتش‌بس از ساعتی پیش اجرایی شده است.

طی ساعات گذشته روسیه، فرانسه و ایالات متحده نسبت به تشدید درگیریهای دوباره میان نظامیان ارمنی و جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی کرده اند.

  •  

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز در پاسخ به تماس تلفنی «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان با ابراز نگرانی از تداوم تنش در منطقه گفت:

منطقه قفقاز شرایط خاصی را طی می‌کند و متأسفانه هنوز آرامش به این منطقه بازنگشته است.

او حضور رژیم صهیونسیتی در منطقه را ضد امنیت و تهدیدی برای کل منطقه ازجمله میزبانانشان معرفی کرد.

رئیسی با بیان اینکه پیوسته اوضاع و تحولات را در منطقه قفقاز رصد می‌کنیم گفت:

منطقه تحمل جنگ دیگری را ندارد. امنیت در منطقه قفقاز برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است. امضا کنندگان بیانیه سه جانبه آتش‌بس به مفاد آن پایبند باشند و از هرگونه اقدامی در جهت ایجاد تنش در منطقه دوری کنند.

رئیسی افزود:

مرزهای تاریخی ایران و ارمنستان بستر رفاه، همگرایی و امنیت منطقه محسوب می‌شود و تهران مصمم به ادامه همکاری در همه زمینه‌ها به نفع رفاه و ثبات منطقه است.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان