سه شنبه، 5 مرداد 1400 - 0:23

هیچ نظام دموکراتیکی شبیه ایران وجود ندارد

شماره: 11808
Aa Aa

پورمحمدی گفته باید بازنگری جدی در رفتار سیاسی ایران داشته باشیم و مدل روشنی را برای فعالیت سیاسی بر اساس قانون اساسی و دین تعریف کنیم.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز عنوان کرد؛
هیچ نظام دموکراتیکی شبیه ایران وجود ندارد

مصطفی پورمحمدی، دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز در مراسم رونمایی از کتاب «درآمدی برفقه تحزب در نظام اسلامی» اظهارکرد:

اگر در تاریخ سیاسی کشورهای جهان بررسی صورت گیرد خواهید دید که هیچ نظامی دموکراتیکی شبیه ایران نداریم. امام با اراده و دکترین مشخص و مبتنی بر اجتهاد مسلم دینی و فقهی و حوزوی اقدام به این کار کردند و مجلس، خبرگان، ریاست جمهوری و قانون اساسی و... به رأی مردم گذاشته شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از خبرگزاری حوزه، وی تصریح کرد: طبیعتاً تمهید مقدمات، تربیت نیرو و برنامه‌ریزی در جامعه متکثری مانند ایران قطعاً لازم است. امروز کشور پنجه در پنجه قدرت‌های استکباری و سلطه‌گر دارد لذا حتماً باید با برنامه حرکت کند، بنابراین مشارکت مردم باید ساماندهی منظمی داشته و بی‌قاعده و به‌هم‌ریختگی نداشته باشد.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد:

نظام اسلامی ما چون پدیده نوظهوری است،حزب‌های زیادی تشکیل داده‌ایم اما نظریه فعالیت حزبی به خصوص از منظر درون‌دینی و فقهی ایجاد نکرده‌ایم. نظام اسلامی براساس مشارکت و رأی مردم شکل گرفته و حق تعیین سرنوشت به صورت حقیقی در نظم اسلامی بروز و ظهور یافته است.

وی افزود: در سال‌های اول انقلاب با وجود کشمکش‌های شدید و درگیری‌های منطقه‌ای فراوان و ناامنی‌های داخلی، احزاب با گرایشات راست تا چپ در کشور فعال بودند. در سال اول انقلاب، ۵ انتخابات برگزار شد؛ امروز اگر در هر کشور پیشرفته و تثبیت شده قرار باشد ۵ انتخابات برگزار شود به هیچ وجه قادر نیستند آن را اجرا کنند زیرا الان برای برگزاری یک انتخابات، بالای یک میلیون نیرو نیاز است.

وی فزود:

دین در تمامی برنامه‌ها ما را توصیه به نظم و داشتن نقشه راه و تمهید مقدمات و برنامه‌ریزی کرده است؛ از منطق دینی روشن است که ما حتماً وقتی صحبت از رأی مردم می‌کنیم باید مدل آن هم تعریف شود. لذا قانون اساسی که با عقبه فکری و اجتهادی تدوین شده، حزب را پذیرفته است. همچنین بزرگانی مانند شهید بهشتی، مقام معظم رهبری، شهید باهنر و مرحوم آیت‌الله هاشمی و ... هم حزب جمهوری اسلامی را با نظریه فقهی و دینی ایجاد و اجرا کردند.

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز گفت:

ممکن است این تلقی ایجاد شود که حزب یعنی کسب قدرت و کسب قدرت هم به هیچ وجه مورد تأیید دین نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه، حزب‌ها دارای آرمان، مرامنامه، اساسنامه، تشکیلات حزبی و ... هستند، اظهار کرد:

این سؤال مطرح است که اگر نسبت به کلیت نظام نظرات مخالفی داشتند آیا باید اجازه کار داشته باشند یا خیر؟ از طرفی مباحث سیاسی صرفاً فقهی هم نیست و کلام و فلسفه سیاسی و منطقة‌الفراغ هم در آن مؤثر است لذا باید در دروس حوزه تبیین شود.

وی اضافه کرد: احزاب در ایران مشکلات زیادی دارند؛ فرهنگ جمعی ما در کل ضعیف است و البته همه ریشه‌های آن هم فرهنگی نیست، زیست‌بوم ایران و مناطق مختلف طبیعی و ... هم دخیل است. از طرفی ۲۰۰ حزب داریم و حتی نشریات و انجمن‌های علمی، فرهنگی و صنفی هم کار سیاسی می‌کنند. باید بازنگری جدی به حوزه رفتار سیاسی در کشور داشته باشیم و مدل روشنی را برای فعالیت سیاسی بر اساس قانون اساسی و مبانی دینی تعریف کنیم؛ البته صاحبنظران علوم سیاسی غربی هم ایراد زیادی به فعالیت‌های حزبی می‌گیرند اما مدل جایگزین و بدیلی نداریم که مشکلات کمتری داشته باشد.

وی افزود: ما هر دوسال یکبار انتخابات داریم و در این مسیر مشکلات جدی وجود دارد، دین ما هم مبتنی بر تعقل، دانش و نظم شکل گرفته است لذا برای حل این مشکلات باید نظام مقبول شریعت برای فعالیت سیاسی را تبیین و تحلیل و نظریه‌پردازی کنیم.

پورمحمدی با بیان اینکه انتخابات آمریکا که خودشان را سرآمد دموکراسی و حزب‌گرایی می‌دانند، گویای ضعف‌های نظام حزبی است، تصریح کرد:

به لطف خدا قداره‌بند بی‌هویت و بی‌شخصیت، با تحقیر از کاخ سفید بیرون انداخته می‌شود و افراد جدیدی که هم سر کار می‌آیند، بدانند که ملت ما همچنان ایستادگی خواهد کرد و خداوند هم وعده نصرت داده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان