يكشنبه، 4 آبان 1399 - 5:25

وام اجاره مسکن ربا و حرام است

شماره: 10728
Aa Aa

صافی‌گلپایگانی می گوید قرض به شرطِ بهره، ربا و حرام است و فرقی نمی‌کند چنین قرضی صرف کسب شود یا نشود؛ اینگونه وام‌ها دارای اشکال فقهی است.

دو مرجع تقلید ایران اعلام کردند؛
وام اجاره مسکن ربا و حرام است

با توجه به اعلام دولت ایران برای پرداخت وام اجاره مسکن به مستأجرین، سؤالات و شبهاتی پیرامون این وام مطرح شده و صافی‌گلپایگانی و علوی‌گرگانی از مراجع تقلید نظر خود را در قالب استفتاء بیان کرده‌اند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، صافی‌گلپایگانی در پاسخ به این سؤال که «اخیراً دولت به دنبال افزایش اجاره‌بها در سطح کشور، «وام اجاره مسکن» را برای مستأجران مدنظر قرار داده و مقرر شده که مستأجر به صورت ماهانه 13 درصد سود این وام را به دولت پرداخت نموده و در پایان مدت اجاره نیز اصل وام را به دولت برگرداند. با توجه به اینکه این پول صرف رهن منزل شده و کسب و کاری با آن انجام نمی‌شود، آیا دریافت این سود از سوی دولت، ربا نیست؟» گفته است:

قرض به شرطِ بهره، ربا و حرام است و فرقی نمی‌کند چنین قرضی صرف کسب شود یا نشود.

چون غالباً بانک اینگونه وام‌ها را در قالب قرارداد جعاله به وام‌گیرنده می‌دهد و به نظر ما این نوع قرارداد در اینگونه وام‌ها، دارای اشکال فقهی است لذا دریافت این وام خالی از اشکال نیست لکن اگر مستأجری برای اجاره خانه دچار اضطرار باشد، دریافت آن از باب اضطرار برای گیرنده اشکال شرعی ندارد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان