دوشنبه، 6 تير 1401 - 1:18

یونان یک فروند کشتی ایران را توقیف کرده است

شماره: 17921
Aa Aa

در یک دزدی دریایی و درحالی که کشتی نقص فنی داشته و با شرایط نامساعد جوی روبه‌رو شده با هماهنگی آمریکا همراه با بار نفت توقیف گردیده است.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران در بیانیه ای اعلام کرد؛
یونان یک فروند کشتی ایران را توقیف کرده است

یک فروند کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت یونان در سواحل این کشور نگه داشته و بار آن با حکم دادگاه و با هماهنگی دولت آمریکا توقیف شد.

به گزارش اسپادانا خبر، سازمان بنادر و دریانوردی ایران با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این خبر اعلام کرد:

درحالی که این کشتی به‌منظور حفظ ایمنی پرسنل و کشتی به سواحل یونان پناه برده است اما متأسفانه هیچ گونه همکاری و کمک‌رسانی با کشتی مدنظر قرار نگرفته و توسط نیروهای نظامی تخلیه بار صورت گرفته که این اقدام مصداق بارز دزدی دریایی است. در حالی که این کشتی با شرایط آب‌وهوایی نامناسب مواجه شده و دارای مشکلات فنی بوده مطابق قوانین بین‌المللی درخواست کمک کرده است و بر اساس مقررات و استانداردهای فنی و بین‌المللی کشتی‌هایی که در وضعیت خطر ایمنی قرار می‌گیرند و درخواست کمک‌رسانی دارند باید از سوی کشوری که در نزدیکی سواحل آن قرار گرفته‌اند به نقطه امن سواحل منتقل شوند و پس از آن اقدامات لازم برای تعمیرات صورت پذیرد و بعد از رفع خطر به مسیر بین‌المللی خود ادامه دهند.

متأسفانه دولت یونان با وجود اینکه تعهدات بین‌المللی را پذیرفته است و به‌عنوان عضو سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) به دولت جمهوری اسلامی ایران نیز تعهد دارد دست به این اقدام زده است و درحالی که کشتی نیازمند انتقال به محل امن بوده، نقص فنی داشته و با شرایط نامساعد جوی روبه‌رو شده است در سواحل یونان حضور پیدا می‌کند اما کشتی مربوطه نگه داشته و بار آن که نفت بوده است توقیف می‌شود.

در این راستا از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی و وزارت امور خارجه از دولت یونان مکرراً و مؤکدا درخواست شد که پس از رفع خطر کشتی مذکور به مسیر بین‌المللی خود ادامه دهد اما علی‌رغم پیگیری‌های صورت‌گرفته این امر مدنظر قرار نگرفته است.

باید خاطرنشان کرد از شب گذشته که بار کشتی با ادعای وجود حکم دادگاه توقیف می‌شود آمریکایی‌ها اقدام به تخلیه بار کشتی می‌کنند و با توجه به اینکه کشتی دارای نقص فنی بوده است این تخلیه کاملاً ناایمن و موجب آلودگی محیط زیست می‌شود و به همین دلیل از دولت یونان درخواست کردیم فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و به این اقدام ناایمن و با ریسک بالا که تهدیدی برای حفظ محیط زیست دریایی به‌شمار می‌رود خاتمه دهد. طبق مقرارت بین‌المللی مصوب آیمو در رابطه با ایمنی جان اشخاص و ایمنی دریانوردی تمامی کشورها موظف هستند به کشتی‌های مضطر در نزدیکی آب‌های خود تا زمان رفع خطر و در راستای حفظ جان افراد و ایمنی کشتی اجازه دهند در سواحل مربوطه حضور یابند و اگر نیازمند تعمیرات هستند،امکانات مورد نیاز برای آن‌ها، فراهم شود. همچنین طبق کنوانسیون بین‌المللی حفاظت از محیط زیست دریایی (مارپل) محدودیت‌هایی برای انجام هرگونه عملیات جابه‌جایی سوخت و عملیاتی که موجب آلودگی محیط زیست ناشی از کشتی‌ها می‌شود، وجود دارد که متأسفانه دولت یونان هیچ‌یک از این موارد را رعایت نکرده است.

در پایان باید خاطرنشان کرد دولت یونان علی‌رغم جلوگیری از سفر تجاری کشتی مربوطه که طبق موازین بین‌المللی از مسئولیت‌های این کشور ساحلی به‌شمار می‌رود اقدام به نقض قوانین محیط زیستی کرده و ناقض تعهدات خود نسبت به کشورهایی است که کشتی‌های آن‌ها نیاز به کمک‌رسانی ایمنی دارند و این مسئله نشان می‌دهد سواحل یونان برای کشتی‌های مضطر امن نیست.

  •  
کاردار یونان به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

در پی توقیف محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آبهای یونان کاردار سفارت یونان در تهران (در غیاب سفیر) به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

در این دیدار رئیس اداره مدیترانه ضمن یاداوری تعهدات بین المللی دولت یونان با توجه به توقف اضطراری کشتی مذکور بدلیل نقص فنی، تسلیم در برابر فشارهای غیر قانونی آمریکا را غیرقابل پذیرش و‌ محکوم دانست و افزود:

تصرف در محموله کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران مصداق راهزنی بین المللی است که مسئولیت آن با دولت یونان و تصرف کنندگان غیرقانونی می باشد.

وی افزود:

جمهوری اسلامی ایران از حقوق قانونی خود چشم پوشی نخواهد کرد و از دولت یونان انتظار دارد به تعهدات بین المللی خود در عرصه دریانوردی و کشتیرانی ملتزم و پایبند باشد.

کاردار سفارت یونان در این دیدار اعلام نمود که بلافاصله مراتب اعتراض و ناخرسندی دولت جمهوری اسلامی ایران را به دولت متبوع خویش ابلاغ خواهد کرد.

  •  
یونان محموله نفتی توقیف شده ایران در یک نفتکش با پرچم روسیه را تحویل آمریکا داد.

شرکت اطلاعات دریایی «لیست‌ لویدز» انگلیس گزارش داد که ایالات متحده نفتکش «آیس انرژی» را برای تحویل محموله نفتی ایران به یونان اعزام کرده و این محموله طبق درخواست وزارت دادگستری ایالات متحده تحویل این کشور شده است.

نفتکش روسی لارا با نام قبلی پگاس حامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران روز ۲۶ فروردین امسال در آب‌های یونان توقیف شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آتن، این نفتکش به سمت شبه‌جزیره جنوبی پلوپونزی حرکت می‌کرد تا بار خود را تحویل یک نفتکش دیگر بدهد اما شرایط جوی باعث شد تا در نزدیکی کاریستوس، جایی که توقیف شد، لنگر بیندازد.

  •  

خبرگزاری رویترز با استناد به اظهارات سه منبع مطلع مدعی شده که نفت توقیف شده ایران از یک کشتی در یونان به آمریکا تحویل داده شده و تحت مصادره این کشور است.

  •  
کاردار سوییس به عنوان حافظ منافع امریکا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به دولت امریکا ابلاغ شد.

کاردار سفارت سوییس در تهران در غیاب سفیر این کشور توسط مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب نگرانی و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به تداوم نقض صریح قوانین و مقررات بین المللی حقوق دریاها و کنوانسیون های بین المللی مربوطه خصوصا اصل آزادی کشتیرانی و تجارت آزاد بین المللی توسط دولت امریکا اعلام و بر رفع فوری توقیف کشتی و محموله آن تاکید بعمل آمد.

کاردار سوییس اعلام کرد مراتب را در اسرع وقت به مقامات امریکا منتقل خواهد کرد.

  •  
ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه یونان گرفته است.

نورنیوز نوشته است:

در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار دادن نفت آن به آمریکایی‌ها ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه یونان گرفته است. پیشتر نیز کاردار سفارت سوئیس به دلیل مصادره شدن محموله نفت این نفتکش توسط آمریکایی‌ها به وزارت خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به دولت آمریکا ابلاغ شده بود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان