شنبه، 4 تير 1401 - 19:12

عدم موافقت سید ابراهیم رئیسی با میثاق نامه جمنا

شماره: 3216
Aa Aa

برخی اعضای «جمنا» رئیسی را متهم کرده اند که مواضعش نشات گرفته از ائتلاف با آیت الله مصباح یا جریان پایداری است.

شوک غیرمنتظره به «جمنا» وارد شد؛
عدم موافقت سید ابراهیم رئیسی با میثاق نامه جمنا

شوک غیرمنتظره به «جمنا» وارد شد. ابراهیم رییسی برخلاف انتظارات، نگاه متفاوتی به ائتلاف «جمنا» پیدا کرده است. ابراهیم رییسی چندان روی خوشی به فرستادگان «جمنا» نشان نداده و حتی حاضر نشده که تعهد آنها را برای کناره گیری به نفع دیگر کاندیداهای جمنا در صورت لزوم را امضا کند.

به گزارش اسپادانا خبر، ظاهرا رییسی پس از آنکه حاضر نشده تعهد نامه «جمنا» را امضا کند، صرفا گفته شاید بپذیرد که نسخه ی خود از تعهدنامه یا میثاقنامه ای را مطرح و امضا کند.

بررسی ها نشان می دهد برخی عوامل در این تصمیم ابراهیم رییسی موثر بوده است. او از تشتت میان بسیاری از تاثیرگذاران «جمنا» به خوبی مطلع است و می داند که بعد از برگزاری مجمع دوم اعتراضات به نحوه عملکرد و حذف برخی چهره ها آغاز خواهد شد. همانند مجمع اول که البته با تلاش فراوان مسئولان جمنا از آشکار شدن بخش زیادی از این اعتراضات جلوگیری شد و اما بخش دیگری قابل کنترل نبود و به سطح رسانه ها کشیده شد. مانند نامه سرگشاده علیرضا زاکانی و اعترضات میرسلیم و رسانه ای ها .

او همچنین به خاطر دارد که هم سعید جلیلی به صورت واضح و مستقیم و هم محمد باقر قالیباف در برخی رسانه هایش نوع عملکرد «جمنا» را قبیله گرایی را لقب داده و اعتراض شدیدی به آن داشته اند . به همین دلیل است که او نمی خواهد در چنین شرایطی سطح شخصیت سیاسی خود را متصل به این ائتلاف کند .

ذرمقابل، برخی اعضای «جمنا» با ابراز ناخرسندی از استحکام موضع رئیسی در مناسباتش باجمنا او را متهم کرده اند که مواضعش نشات گرفته از ائتلاف با ایت الله مصباح یا دست کم تاثیرگرفته از جریان پایداری است، جریانی که پیشتر مخالفت خود را با سازوکار «جمنا» نشان داده است.

ناگفته نماند که جلسه ای در دی ماه سال گذشته در حرم مطهر رضوی میان مصباح یزدی و رئیسی برگزار شد، جلسه ای که خبرنگاران اجازه حضور در آن نیافتند. گفته می شود در همین جلسه مصباح یزدی به ابراهیم رییسی توصیه کرده که نامزد انتخابات شود . او گویا در همین جلسه، نظرش را در مورد ائتلاف اصولگرایان اعلام کرده و توصیه هایی نیز در این خصوص داشته است . از جمله اینکه گویا او به رییسی گفته است جندان به ائتلاف ها کار نداشته باشید و خودتان با اتکا به شخصیت تان وارد عرصه شوید .

شایان ذکر است که مصباح یزدی در دیداری که با اعضای موتلفه داشته به صورت غیر منتظره ای علیه ائتلاف «جمنا» سخن گفت و اظهار داشت : « بنده به دنبال شناخت وظیفه‌ای هستم که بتوانم در مقابل خدا جواب بدهم؛ هر گاه تشخیص بدهم کسی اصلح است، از او حمایت می‌کنم، اگر رسید به جایی که قرار است کسی رأی بیاورد که ضررش بیشتر است و رأی به رقیب، سبب دفع ضرر بیشتر می‌شود، دفع افسد به فاسد می‌کنم؛ اما قرار نیست از اول فاسد را ترویج کنم؛ در صورتی می‌توانم رأی بدهم که بینی و بین الله بدانم بین افراد، فردی اصلح است؛ به قول کسی هم نمی توانم اعتماد کنم و هیچ ائتلافی هم نمی پذیرم، چون این امور شوخی بردار نیست و باید روزی پاسخ آن را در برابر خدا بدهم؛ آری؛ رفت و آمد، بحث و گفتگو با دوستان گرامی را با کمال میل انجام می‌دهم، اما نمی‌توانم به کسی قولی بدهم که از فلانی حمایت می‌کنم؛ چون حجتی پیش خدا ندارم.»

نکته قابل تامل در این مورد که خبرهای رسیده را تایید می کند، سخنان حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو جبهه پایداری است که اخیرا طی مصاحبه ای به «انتخاب» گفت: «در جلسه‌ای که اعضای جبهه پایداری با آیت‌الله مصباح‌یزدی داشتند، ایشان توصیه فرمودند که برای انتخابات ریاست جمهوری به سراغ آقای رئیسی بروید و اگر شرایطی فراهم شد که به صحنه رقابت انتخاباتی ورود پیدا کرد از وی حمایت کنید.»

با این حساب به نظر می رسد ابراهیم رییسی شوک بزرگی به «جمنا» وارد کرده است؛ شاید آنها انتظار چنین برخوردی را نداشته اند. آن هم در شرایطی که «جمنا»، رئیسی را جز گزینه های اصلی خود قرار داده بود و شاید راهی جز حمایت از او در پیش ندارد.

منبع/ انتخاب

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان