تحریم بیماران در تاریخ سابقه نداشته است | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 9 اسفند 1402 - 20:16

تحریم بیماران در تاریخ سابقه نداشته است

شماره: 20339
Aa Aa

ایران در تولید واکسن کرونا خودکفا شده و جمهوری اسلامی آمادگی دارد توانمندی های خود در حوزه سلامت را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد.

اعمال تحریم های غیر قانونی مربوط به قرون وسطی است؛
تحریم بیماران در تاریخ سابقه نداشته است

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در نشست با نمایندگان سازمان های بین المللی مقیم ایران اظهار داشت:

اعمال تحریم های غیر قانونی مربوط به قرون وسطی و عقب‌گرد به آن دوران است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از وبدا، او ادامه داد:

سازمان های بین المللی باید در جهت رفع محدودیت های اعمال شده از سوی نظام سلطه به کشورهای مستقل کمک کنند. 

وی با بیان اینکه اعمال تحریم ها دیگر جواب نمی دهد افزود:

مردم ایران در صورتی به سازمان های بین المللی اعتماد بیشتری خواهند کرد که کارکرد و خروجی داشته باشند به خصوص که وجود تحریم ها باعث می شود این سازمان ها نتوانند به وظایف اصلی خود عمل کنند البته تحریم ها دوام نخواهد داشت و تنها سوابق ومواضع سازمان های بین المللی نسبت به این محدودیت هاست که در تاریخ و اذهان عمومی باقی می ماند. در طول تاریخ سابقه نداشته که بیماران را تحریم کرده باشند که این کار نسبت به بیماران ایرانی انجام شد؛ کاری ناجوانمردانه که در هیچ فرهنگ، دین و آیینی مرسوم نبوده است و ما انتظار داریم که سازمان های بین المللی، رسالت ذاتی و اخلاقی خود را انجام دهند چراکه سلامت نباید مشمول تحریم شود.

عین اللهی با بیان اینکه تحریم های ناجوانمردانه آمریکا و نظام استکبار در تاریخ ثبت می شود افزود:

اخیرا گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به ایران چاپ و ارائه شد که در آن آثار مخرب تحریم ها بر خدمات بهداشتی، درمانی، دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی، روش های تشخیصی، پژوهش و همکاری های دانشگاهی احصا شده است. برخی از شرکت های خارجی تحت تاثیر تحریم از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران امتناع می ورزند که رفتاری غیراخلاقی و غیرانسانی است. در فرهنگ ما وقتی فردی بیمار می شود به ملاقات او می روند و به بیمار کمک می کنند که امیدواریم این فرهنگ در جهان رواج یابد البته تفکر مردم جهان با حاکمان زورگو تفاوت دارد و تحریم ها در شرایط کنونی از نظر هیچ ملتی قابل قبول نیست. 

وی گفت:

در منطقه ای قرار داریم که بیماری ها و مشکلات حوزه سلامت کشورهای همسایه ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و اگر با همسایگان خود همکاری و تعامل نکنیم مشکلات حوزه سلامت آن‌ها به ایران نیز منتقل می شود. 

وی با اشاره به واکسینه کردن رایگان تمام اتباع خارجی در ایران گفت:

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد توانمندی های خود در حوزه سلامت را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد. ایران در تولید واکسن کرونا خودکفا شده و علاوه بر تامین نیاز داخلی صادرات به سایر کشورها را آغاز کرده است و آمادگی دارد واکسن مورد نیاز کشورهای مختلف را با همکاری سازمان های بین المللی تامین کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان