رشد بودجه دستگاه‌های فرهنگی کذب محض است | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 10 مهر 1402 - 14:49

رشد بودجه دستگاه‌های فرهنگی کذب محض است

شماره: 16098
Aa Aa

این سازمان با توجه به آن چه اصرار رسانه‌ها در تکرار ارقام منتشره در فضای مجازی خوانده گفته سرجمع بودجه این دستگاه ها ۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

سازمان برنامه و بودجه ایران اعلام کرد؛
رشد بودجه دستگاه‌های فرهنگی کذب محض است

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد ارقام منتشره در فضای مجازی درباره رشد عجیب بودجه دستگاه‌های فرهنگی کذب محض است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، این سازمان می گوید سرجمع بودجه این دستگاه ها ۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

در این اطلاعیه آمده است:

پیرو اطلاعیه قبلی سازمان برنامه و بودجه درباره برداشت اشتباه رسانه‌ها در مقایسه ردیف بودجه دستگاه‌های اجرایی در لایحه بودجه 1401 با سال‌های قبل، با توجه اصرار برخی رسانه‌ها در تکرار این اشتباه و ارقام منتشره در فضای مجازی درباره رشد عجیب بودجه دستگاه‌های فرهنگی، تعداد دستگاه اجرایی و ردیف تحت پوشش 9 دستگاه اصلی بخش فرهنگ مندرج در لایحه بودجه سال 1401 به شرح ذیل اعلام می‌شود:

☑️سازمان تبلیغات اسلامی 21 دستگاه اجرائی

☑️  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 19 دستگاه اجرائی

☑️شورایعالی انقلاب فرهنگی  8 دستگاه اجرائی 
  
☑️وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 3 دستگاه اجرائی ‌ 

☑️  وزارت ورزش و جوانان 3 دستگاه اجرائی 

☑️  شورای عالی حوزه های علمیه 4 دستگاه اجرائی

☑️  شورای برنامه‌ریزی مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان 1 دستگاه اجرائی

☑️  شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران 1 دستگاه اجرائی 

☑️  سازمان صداوسیما 1 دستگاه اجرائی

با توجه به اعتبار 9 دستگاه اصلی مندرج در لایحه بودجه سال 1401 ، مجموع بودجه این 9 دستگاه در این لایحه 198,176 میلیارد ریال منظور شده است. این درحالی است که اعتبار متناظر با آن در قانون بودجه سال 1400 با در نظر گرفتن اعتبارات تبصره 14 به میزان 217,254 میلیارد ریال و بدون در نظر گرفتن اعتبارات تبصره 14برابر با 188,254 میلیارد ریال بوده و لذا با احتساب اعتبارات یارانه 8.78 درصد کاهش داشته است. این کاهش از طریق ساماندهی ردیف ها و مدیریت هزینه های غیرضرور صورت گرفته است.

لازم به ذکر است 25,750 میلیارد ریال اعتبار موضوع جزء (2) بند (ی) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 کل کشور در جمع اعتبارات مصوب سال 1400 مصوب شده اما تا کنون دارای عملکردی برای پرداخت به دستگاه‌های اجرایی نبوده و در لایحه بودجه سال 1401 نیز به دلیل حذف تبصره، از سر جمع اعتبارات دستگاههای اجرائی ذیربط حذف شده است.

بر این اساس، ردیف بودجه سازمان تبلیغات اسلامی در لایحه بودجه 1401 برخلاف لوایح سالیان قبل، صرفا شامل اعتبارات این دستگاه نیست بلکه شامل اعتبارات 21 دستگاه و ردیف تحت پوشش آن نیز می‌باشد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان