چهارشنبه، 15 مرداد 1399 - 14:56

نمکی: باید به مردم بگوییم ویروس کرونا تمام نشده است

شماره: 10300
Aa Aa

وزیر بهداشت ایران گفته 87 درصد از بیماران کووید 19 گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بوده اند؛ باید تخت‌های بیمارستانی کمتری درگیر شود.

رفتار ویروس کرونا در اقلیم‌های مختلف متفاوت است؛
نمکی: باید به مردم بگوییم ویروس کرونا تمام نشده است

سعید نمکی در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر ایران اظهار داشت:

در استان‌هایی که فکر می‌کنیم موج اول کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم، موج اول را به‌طور کامل تجربه نکرده‌ایم.

به گزارش اسپادانا خبر، وزیر بهداشت گفت: از دیدگاه اپیدمیولوژیک وقتی بیش از 35 یا 40 درصد از جمعیت، تجربه یک بیماری را داشته باشند و بعد بیماری فروکش کرده باشد، باید فکر کنیم تعدادی بیمار علامت‌دار و تعدادی بدون علامت، با ویروس، تماس داشته‌اند.

وی اضافه کرد: در کشور در حال تجربه کردن موج اول کرونا هستیم اما ممکن است شکل موج اول کرونا با آنچه در استان دیگری، تجربه کرده‌ایم، متفاوت باشد. باید باور کنیم و به مردم هم بگوییم که ویروس کرونا تمام نشده، پیک بیماری رد نشده و کرونا، یک ویروس پیچیده تودرتوی صد هزارچهره است و ممکن است یک پروتکل درمانی در یک منطقه جواب دهد و در منطقه دیگری جواب ندهد.

وزیر بهداشت افزود: از روز اول شیوع کرونا در چین به همکاران و معاونینم گفتم که این ویروس با تمام ویروس‌هایی که دیده‌اید، متفاوت است. بنده به‌عنوان یک ایمونولوژیست معتقدم که این ویروس، یک شتر گاو پلنگ است که می‌تواند گاز بگیرد و لگد و شاخ بزند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز بیشتر از قبل معتقدم که ویروس کرونا، بسیار پیچیده و هنوز هم ناشناخته است. هرگز فکر نکنیم که رفتار ویروس با روز قبل و در اقلیم‌های مختلف یکسان است. رفتار ویروس کرونا در جنوب کرمان با هرمزگان و یا میناب با بندرعباس و شهرهای دیگر، کاملاً متفاوت است بنابراین ویروس کرونا در اقلیم، نژاد و آب‌وهوای مختلف، بروز متفاوتی دارد.

نمکی در خصوص آمادگی پرسنل برای روزهای آینده مقابله با کرونا، گفت: در استان‌هایی که هنوز گرفتاری عمده‌ای ندارند و از گرفتاری قبلی عبور کرده‌اند، از معاونین پرستاری و درمان خواسته‌ام تا مهلتی دهند که همکاران کادر درمانی بتوانند نفس بکشند و با ارائه تسهیلاتی بتوانند به همراه خانواده‌هایشان، با رعایت اصول بهداشتی سفر کنند تا اگر طوفان جدیدی در راه بود بتوانیم همکاران تازه‌نفسی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: تا امروز حدود 87 درصد از بیماران کووید 19 ، گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند. سیاست ما باید این باشد که تخت‌های بیمارستانی کمتری درگیر شود و اجازه ندهیم که افراد پرخطر به فازهای بعدی بیماری بروند. گروه هدف ما از این بعد افراد بالای 60 سال، بیماران دارای بیماری زمینه‌ای و افراد چاق و دارای اضافه‌وزن است. سه روز قبل در استان هرمزگان دختربچه 10 ساله‌ای بر اثر کرونا فوت کرد که با پدر و مادر خود برای گردش به قشم سفر کرده بودند و تنها مشکل این فرد، اضافه‌وزن بود.

وزیر بهداشت افزود: باید وزن افراد را در افراد بالغ، کودکان و گروه‌های مختلف، کنترل کنیم و این فرصت را برای کار ویژه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در تغییر سبک زندگی، الگوی تغذیه و کاهش وزن به‌عنوان یک عامل خطر برای گروه‌های مختلف جمعیتی باید غنیمت بشماریم. باید گروه‌های پرخطر را دریابیم و خدمات الکترونیک را برای آن‌ها توسعه دهیم و بتوانیم داروهای موردنیاز آن‌ها را به‌راحتی و درب منازل آن‌ها تحویل دهیم و پزشکی از راه دور را برای این گروه‌ها، فعال‌تر کنیم.

نمکی تأکید کرد: حتماً باید به همپوشانی و هم‌زمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز توجه ویژه کنیم. به همین دلیل بیش از 10 برابر سال گذشته به دنبال تأمین واکسن آنفلوآنزا هستیم البته تقاضا برای این واکسن در دنیا افزایش یافته و تأمین آن راحت نیست اما با راهکارهایی که دنبال می‌کنیم، گروه‌های پرخطر از جمله مادران باردار، سالمندان و بیماران دارای بیماری زمینه‌ای را واکسینه می‌کنیم.

وی یادآور شد: نمی‌توانیم در شرایط کرونا، آموزش در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کنیم چون نوع آموزش‌ها به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم همه آن‌ها را به‌صورت مجازی ارائه کنیم. دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در توسعه زیرساخت‌های فضای مجازی حتماً تلاش کنند اما بخش‌های حضوری مانند آزمایشگاه‌ها و آموزش‌های بالینی را نمی‌توانیم به‌صورت مجازی آموزش دهیم. خوابگاه‌ها را باید به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که پروتکل‌های بهداشتی به‌طور کامل رعایت شوند.

وزیر بهداشت گفت: از روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی تقاضا دارم که در موردپذیرش یک ‌ترم میهمانی دانشجویان در دانشگاه‌های نزدیک به محل سکونتشان، همراهی کنند. باید استانداردها را منطبق با ضرورت‌های کشور ببینیم چون شرایط متفاوت است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان