چهارشنبه، 26 خرداد 1400 - 19:10

تحت هیچ شرایطی تهران به مذاکره مجدد فکر نخواهد کرد

شماره: 11688
Aa Aa

محمدجواد ظریف گفته ایران نه ترامپ و نه بایدن را ترجیح نمی‌دهد اما بیانیه‌های کمپین بایدن نوید دهنده بوده‌اند؛ باید صبر کنیم و نظاره‌گر باشیم.

وزیر امور خارجه ایران عنوان کرد؛
تحت هیچ شرایطی تهران به مذاکره مجدد فکر نخواهد کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با سی بی اس نیوز تاکید کرد که ایران نه ترامپ و نه بایدن را ترجیح نمی‌دهد اما "بیانیه‌های کمپین بایدن نوید دهنده بوده‌اند اما همچنان باید صبر کنیم و نظاره‌گر باشیم".
به گزارش اسپادانا خبر، ظریف تاکید کرد آنچه که دولت جدید در کمپین انتخاباتی خود می‌گوید مهم نیست بلکه آنچه که در دفتر انجام می‌دهد مهم است.
وی تصریح کرد:

آنچه برایمان مهم است این است که کاخ سفید پس از انتخابات چگونه رفتار می‌کند نه اینکه چه شعار یا وعده‌ای داده‌اند. رفتار آمریکا مهم است. اگر آمریکا تصمیم بگیرد به رفتار ستیزه‌جویانه خود علیه ایران پایان دهد، بدون توجه به آنکه چه کسی در کاخ سفید نشسته است با داستان متفاوتی مواجه خواهیم شد.
وزیر خارجه  ایران عنوان کرد:

اگر ما می‌خواستیم دوباره مذاکره کنیم، این کار را چهار سال پیش با ترامپ انجام می‌دادیم.
ظریف بیان کرد:

"تحت هیچ شرایطی" تهران به مذاکره مجدد بر سر مفاد توافقی که به عنوان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درآمده بود، فکر نخواهد کرد.
ظریف گفت:

ما به شکل واضح راهی برای تعامل دوباره پیدا خواهیم کرد اما تعامل مجدد به معنای مذاکره مجدد نیست. به معنای آن است که آمریکا به پای میز مذاکره بازگردد.
ظریف با اعلام اینکه کمپین "فشار حداکثری" علیه ایران شکست خورده است گفت:

آن‌ها به ایران آسیب زده‌اند اما آن تغییرات سیاسی که آمریکا خواهان آن بود را به ارمغان نیاورده‌اند؛ حال این خواسته چه تغییر نظام باشد که این در ذهن بخش خاصی از دولت کنونی آمریکا است و چه  خواسته دونالد ترامپ باشد که خواهان به زانو درآوردن ایران به منظور تعیین مفاد توافق است. من می‌دانم که بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین درک می‌کند که این اتفاق [مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای] نخواهد افتاد و ممکن است به گونه‌ای دیگری اقدام کند.
ظریف به تغییر رفتار دونالد ترامپ نیز ابراز امیدواری کرد و تاکید کرد که دونالد ترامپ "تنها شخصی است که موثرترین و مهم‌ترین بی‌حرمتی‌ها را علیه سیستم انتخاباتی آمریکا روا می‌دارد".
ظریف اعلام کرد هرکس که به تضعیف دموکراسی آمریکا علاقه‌مند باشد "از رئیس‌جمهور ترامپ خواهد خواست تا درخصوص جعل اسناد و غیرمطمئن بودن انتخابات پستی و این جور مسائل صحبت کند".
ظریف عنوان کرد که ایران نامه‌ای از سوی دولت آمریکا دریافت کرده و هشدار داده که در زمان انتخابات اقدامی نکند و اینکه این کشور به هیچ‌گونه دخالتی را تحمل نخواهد کرد. 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان