شنبه، 27 شهريور 1400 - 8:59

سپاه می گوید تنگه هرمز تا زمانی باز است که نفت ایران صادر شود

شماره: 6886
Aa Aa

دریادار تنگسیری گفته: آن چیزی که در رزمایش‌ها دیده می شود ذرة المثقالی از توان ایران است؛ توان اصلی را زمانی خواهند دید که ضربه محکم را احساس کنند.

سپاه بر تنگه هرمز اشراف کامل اطلاعاتی دارد؛
سپاه می گوید تنگه هرمز تا زمانی باز است که نفت ایران صادر شود

به گزارش اسپادانا خبر، سردار دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در مصاحبه با شبکه العالم و در پاسخ به این سوال که کنترل سپاه بر تنگه هرمز از لحاظ نظامی به چه صورت است؟ گفته: تمام شناورهای منطقه‌ای و فرامنطقه ای که وارد خلیج فارس می‌شوند رصد شده و اشراف کامل اطلاعاتی با آنها داریم. زمانی که ورود یک ناو بیگانه در منطقه صورت می‌گیرد، در دریای عمان نیروی ارتش این رصد را انجام می‌دهند و در خلیج فارس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نقطه ابتدا تا نقطه خروج شناورها آنها را رصد می‌کنند. بیگانگان در این منطقه که بسیار بسته است، ناوهای هسته‌ای و زیر دریایی‌های هسته‌ای خود را وارد آب‌های این خلیج بسته می‌کنند و این بسیار بسیار خطرناک است. وی افزود:آمریکا، انگلیس، فرانسه و کشورهایی که تجهیزات رانش هسته‌ای دارند شناورهای خود را وارد این منطقه می‌کنند و اگر برای آنها اتفاقی بیافتد چیزی حدود ۱۱ سال هیچ ماهی وجود نخواهد داشت و تمام مرجان‌های زیر سطح و موجودات آبزی از بین می‌روند و یک خطر بسیار بالقوه ای را با حضور بیگانگان در این منطقه داریم. بارها در رزمایش‌ها به دیگر کشورهای جنوبی خلیج فارس اعلام کردیم که می‌توانیم امنیت خلیج فارس را برقرار کنیم. بیگانگان به دنبال این هستند که منطقه را بدوشند و وقتی که نفت را بردند منطقه را رها می‌کنند. این منطقه متعلق به ما و همسایه‌های ماست. ما می‌توانیم با هم افزایی و رزمایش، امنیت را برقرار کنیم. مردم مسلمان منطقه باید بدانند که می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

دریادار تنگسیری گفته: البته همه کشورها هم خود فروخته نیستند اما بخشی آنقدر خود را وابسته کرده اند که ناوی که وارد منطقه خلیج فارس می‌شود روزانه چیزی حدود ۲ و نیم میلیون دلار هزینه دارد و مردم باید بدانند که این هزینه از جیب کشورهای منطقه برداشته می‌شود و حضور آنها هیچ امنیتی نخواهد آورد. خلیج فارس خانه ما و همسایگان مان است.

وی در پاسخ به این سوال که تنگه هرمز موقعیت بسیار حساسی را در دنیا دارد و چهل درصد نفت دنیا از همین تنگه هرمز صادر می‌شود و بعد از خروج آمریکا از برجام، آنها سعی داشت که صادرات ایران را به صفر برساند در آن زمان بعضی از مسئولین جمهوری اسلامی تلویحاً اشاره کردند که تنگه هرمز را خواهیم بست، آیا این قضیه بالفعل می‌تواند انجام بشود؟ گفته: قبلاً هم عرض کردیم که تا زمانیکه نفت ما از تنگه هرمز خارج می‌شود و منعی برای خروج و ورود کشتی‌های ما صورت نگیرد این تحقق پیدا نمی‌کند و منطقی نیست که ما بخواهیم این کار را انجام دهیم اما اگر روزی احساس کنیم که منعی وجود دارد که نفت از اینجا خارج شود و نفت ما خارج نشود آن موقع هر عقل سلیم و سالمی اجازه نمی‌دهد که این اتفاق بیافتد چراکه ما که این ساحل طولانی را داریم و نگهبان این تنگه هرمز هستیم و به آن تسلط کامل داریم اگر نتوانیم نفت‌مان را صادر کنیم اما یک بیگانه فرامنطقه‌ای بیاید و بتواند نفت را از اینجا ببرد و صادر کند، خب این منطقی نیست، قطعاً بدانید که جوانان غیور این مملکت اجازه این موضوع را نخواهند داد و تا زمانیکه ما از تنگه هرمز استفاده می‌کنیم و نفت‌مان را صادر می‌کنیم و منعی برای ما وجود ندارد این تنگه باز است اما زمانیکه بخواهند جلوی نفت ما و کشتی‌های ما را بگیرند این منطقی است و هر منطقی این را می‌گوید و خواهند دید که ایا این اتفاق می‌افتد یا نه؟

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در پاسخ به این سوال که در دو سه ماه اخیر شاهد افزایش توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بوده‌ایم که این قضیه قطعاً پیام‌های سیاسی دارد، این پیام‌ها چیست؟ گفته: زیردریایی‌ها ، ناوها و شناورهای موشک‌اندازی هم در مجموعه ارتش جمهوری اسلامی و هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌سازیم ؛موشک‌اندازهایی که بیش از شصت ناد سرعت دارد و زیردریایی که درون کشور ساخته شده ودرحال اضافه شدن به توان دفاعی کشور است که این در ابتدا توان دفاعی است اما این توان تا زمانی دفاعی است که ما مورد تهاجم قرار نگیریم و برای ما مشکلی ایجاد نشود و همه اینها یک پیام دارد و آن اینکه هم نیروی دریایی ارتش جمهورری اسلامی و هم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمادگی صد درصد هستند و این افزایش توان اول به معنای امنیت این منطقه حساس است و دوم به معنای دفاع از مرزهای جمهوری اسلامی است معنا و مفهوم حضور بیگانگان با این توان در خلیج فارس چیست؟ ایا صدامی وجود دارد که بعد از جنگ ۲۰۰۳ باز هم در منطقه حضور پیدا کردند؟ معنای حضورشان چیست؟

وی خاطرنشان می کند: اینها تهدیدی هستند برای ما و ما احساس تهدید می‌کنیم و کشورهای همسایه هم باید بدانند که این حق همسایگی نیست که از دشمن پشتیبانی کنند،اما ما اولاً متکی هستیم به جوانان غیورمان دوماً متکی هستیم به توان رزمی خودمان و امروز ما در مرحله‌ای از توان رزم و آمادگی رزم به سر می‌بریم که بالاترین حد زمان خودش است، یعنی چه؟ یعنی اینکه ما تجهیزاتی که خودمان ساخته‌ایم و موشک‌هایی که خودمان ساخته‌ایم و مردمی که خود ما داریم دفاع از سواحل و جزائرشان و دفاع از آب‌های کشورشان و منابع نفتی و گازی‌شان را انجام می‌دهند و این در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجلی پیدا می‌کند با این توانی که دارید می‌بینید، این توان داخلی است و روز به روز هم نو می‌شود. آن چیزی را که ما نشان می‌دهیم و در نیروی دریایی سپاه معتقدیم که همه‌چیز باید پنهان بماند و به مرور باید ذره ذره نشان داده شود و آن چیزی که در رزمایش‌ها می‌بینید ذرة المثقالی از آن توان اصلی است و توان اصلی را زمانی خواهند دید که ضربه محکم را احساس کنند.

سردار تنگسیری در پاسخ به این سوال که بعد ازبر گرداندن تحریم‌ها توسط آمریکا، یکی از کشورهای عربی ادعای قدیمی خود را در خصوص جزایر سه گانه ایرانی تکرار کرده است؛ چرا این ادعا الان دوباه مطرح شد و پاسخ نیروی دریایی سپاه به این ادعا چست؟ گفت: این جزایر ایرانی است و اگر به تاریخ برگردید تا سال ۱۳۵۵ مال ایران بوده است مگر می‌شود که بحرین که عمقش خیلی بیشتر بوده مال ایران باشد و کسی بتواند مدعی این جزایر باشد آن هم با ۱۶ مایل فاصله با ساحل ما؟ این جزایر ایرانی است و دشمنان ما قصد دارند تا در منطقه حضور داشته باشند و منطقه را بدوشند. انگلیسی‌ها زمانی که قوای ایرانی ضعیف بودند در آنجا مستقر می‌شوند و این مسئله را ایجاد کردند اما اگر به تاریخ این منطقه برگردیم این جزایر ایرانی است و ایرانی می‌ماند و باید بماند همانطور که ما دیگر مدعی اراضی بحرین نیستیم کسی هم نباید مدعی جزایر ایرانی باشد.

سردار تنگسیری در پاسخ به این سوال که تهدیدهای دشمن در حوزه دریایی را در چه مقولاتی تعریف می‌کنید و آمادگی نیروی دریایی ایران در پاسخگویی به این تهدیدها به چه میزان است؟ گفته: حضور بیگانگان در منطقه برای ما تهدید است و در مقابل این تهدید ما همیشه آماده هستیم؛ آنها را رصد اطلاعاتی می‌کنیم و اگر هر لحظه خطایی از آنها سر بزند، در مقابلشان می‌ایستم و تو دهنی می زنیم. بیگانه در منطقه برای ما معنا و مفهومی ندارد الان دشمنی در منطقه وجود ندارد پس این دشمن فرا منطقه ایی است و برای ما به منطقه آمده است این برای ما تهدید است و ما خود را برای این تهدید آماده کرده ایم و این آمادگی را روز به روز ارتقا می‌دهیم؛ آمادگی موشکی، شناوری، زیر سطحی و دیگر مواردی که عملیاتی است.

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان