دوشنبه، 29 شهريور 1400 - 19:41

شورای نگهبان می گوید کسی هراسی از رفراندوم ندارد

شماره: 6950
Aa Aa

عضو حقوقدان این شورا در خصوص ناکارآمدی نظارت استصوابی گفته: ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم؛ این موضوع به انتخاب مردم بستگی دارد.

طرح همه‌پرسی را ضروری نمی‌دانیم؛
شورای نگهبان می گوید کسی هراسی از رفراندوم ندارد

به گزارش اسپادانا خبر، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص سخنان رییس‌جمهور درباره لوایح FATF و اینکه وی گفت شورای نگهبان با این لوایح موافق است گفت: من سخنان ایشان را شنیده‌ام. دو لایحه پالرمو و CFT با ایراداتی به مجلس برگردانده شد. ایرادات پالرمو در مجلس حل شد ولی مشکلات هیات نظارت نسبت به آن باقی مانده بود. در مورد CFT هم مشکلات عمده ما حل نشد که در دستورکار مجمع است.

وی درباره طرح برگزاری همه‌پرسی در مورد FATF هم اظهار داشت: کسی هراسی از رفراندم ندارد ولی تا زمانی که مجامع قانونی هنوز وظایف خودشان را انجام نداده‌اند و مشغول انجام کار خود هستند طرح همه‌پرسی را ضروری نمی‌دانیم.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره هزینه تبلیغاتی کاندیداها هم تصریح کرد: پس از اصرار ما مجلس و دولت در قالب طرح و لایحه مشغول تدوین قوانینی برای انتخابات هستند. امیدواریم نکات مدنظر ما به تصویب برسد. البته اینها در مرحله ابتدایی است و بررسی آن در مجلس احتمالا به سال بعد موکول می‌شود.

کدخدایی درباره رد صلاحیت‌ها و عدم اقناع جامعه از این رد صلاحیت‌ها خاطرنشان کرد: شورای نگهبان براساس قانون وظایفش را انجام می‌دهد و چون انجام می‌دهد اقناع‌پذیر است مگر اینکه این افراد قانون را قبول نداشته باشند.

وی درباره پیشنهاد برگزاری جلسه مشترک با اصلاح‌طلبان درباره بررسی صلاحیت‌ها ابراز داشت: ما از پیشنهاد هر گروه و جناحی استقبال می‌کنیم. جسته و گریخته هم با این افراد دیدار داریم و اگر آنها بخواهند می‌توانند خبرها را منتشر کنند. مشکلی برای دیدار نداریم ولی مشروط به اینکه آنها حرف اساسی داشته باشند.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: همین افرادی که گفتید هر روز در سه نوبت علیه شورای نگهبان بیانیه صادر می‌کنند. ما باید چه پاسخی داشته باشیم؟

کدخدایی در خصوص نظارت استصوابی بیان کرد: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و دولت شرایط حداقلی را برای بررسی صلاحیت کاندیداها دارد و براساس حداقل‌ها کاندیداها را بررسی می‌کند. ما ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم و این کار بستگی به انتخاب مردم و معرفی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی دارد. اگر گروه‌های سیاسی در این جهت گام بردارند این مشکل هم رفع می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد لایحه جامع انتخابات که توسط دولت تدوین شده وظایف و اختیارات شورای نگهبان را به نفع دولت مصادره کرده است یادآور شد: اینها لایحه است و در حد پیشنهاد هستند. تا زمانی هم که در مجلس چیزی به تصویب نرسد درباره آن اظهارنظر نمی‌کنیم. کدخدایی می گوید دولت در تدوین این لایحه با شورای نگهبان مشورت نکرده است.

وی درباره نظر شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا هم تصریح کرد: براساس اصل ۹۹ انجام این کار برعهده شورای نگهبان نیست. ما مایل به این کار نیستیم و هم توانی برای انجام این کار نداریم. البته پیشنهاد کرده‌ایم که سازمان مستقلی در نظر گرفته شود و فکر هم می‌کنم مجلس در فکر است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات تناسبی هم خاطرنشان کرد: ما کلیت انتخابات تناسبی را قبول داریم چرا که به نظر ما به عدالت نزدیکتر است ولی تصمیم‌گیری درباره نحوه برگزاری انتخابات بر اساس قانون برعهده مجلس است و باید این مسئله در مجلس تصویب شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان