پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 13:30

کشورهای حاشیه خلیج فارس تولید نفت را افزایش دهند

شماره: 18493
Aa Aa

راهبرد ناتو به تهدیدات روسیه و چین پاسخ می دهد| آمریکا تعداد نیروهای نظامی خویش در حوزه کشورهای بالتیک را افزایش خواهد داد.

«جو بایدن» در آخرین روز نشست سران ناتو؛
کشورهای حاشیه خلیج فارس تولید نفت را افزایش دهند

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حاشیه آخرین روز نشست سران ناتو در مادرید و پیش از بازگشت به واشنگتن گفت از کشورهای حاشیه خلیج فارس درخواست می‌کند تولید نفت خود را افزایش دهند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، بایدن گفت که کشورش به اوکراین پدافند هوای و موشک انداز ارسال کرده است.

او گفت آمریکا قصد دارد ۸۰۰ میلیون دلار دیگر کمک تسلیحاتی برای اوکراین فراهم کند و حمایت‌های بیشتری طی روزهای آینده انجام خواهد شد:

کشورهای عضو گروه ۷ نیز متعهد شده‌اند که ۶۰۰ میلیارد دلار کمک برای توسعه زیرساخت جهانی فراهم کنند.

بایدن در پاسخ به این سؤال که آیا در سفر ماه آینده به عربستان سعودی خواستار افزایش تولید نفت این کشور خواهد شد گفت از همه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس این درخواست را خواهد داشت.

وی مدعی شد:

«[ولادیمیر] پوتین فکر می‌کرد می‌تواند ناتو را دچار تفرقه و تخریب کند اما عکس آن اتفاق افتاد. پیش‌تر خطاب به پوتین گفتم که حمله به اوکراین ناتو را قوی‌تر و متحدتر می‌کند».

رئیس جمهور آمریکا با اشاره به دستورکار نشست ناتو که بخشی از آن به «چالش» چین مربوط می‌شد گفت پکن از مسیرهای تجاری غیرقانونی استفاده می‌کند.

بایدن گفت:

آمریکا حضور نظامی در اروپا را تقویت کرده و تعداد نیروهای نظامی در حوزه کشورهای بالتیک را افزایش خواهد داد. آمریکا کشتی‌های جنگی بیشتری را به اروپا خواهد فرستاد و جناح شرقی ناتو را تقویت خواهد کرد:

آمریکا از زمان شروع دولت وی چیزی حدود هفت میلیارد دلار کمک برای اوکراین ارسال کرده است. آمریکا توانسته حمایت زیادی را در سطح جهانی برای حمایت از اوکراین فراهم کند و کشورهایی هستند که اخیراً به کمک به ناتو متعهد شده‌اند. در این میان آلمان و دیگر کشورها هزینه‌های دفاعی خود را افزایش خواهند داد.

بایدن درباره «طرح راهبردی» ناتو برای ده سال آینده که روسیه و چین را هدف قرار می‌دهد گفت:

بر سر افزایش بودجه ناتو و اجرای راهبرد دفاعی آن به توافق رسیدیم. راهبرد ناتو پاسخی برای چالش های جهانی و تهدیدات ناشی از روسیه و چین را فراهم می‌کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان