چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 5:57

پشت پرده انتشار محرمانه‌های ظريف

شماره: 1996
Aa Aa

نماينده ٥٠ ساله مشهد در انتشار جلسات محرمانه مسبوق به سابقه است. او يك بار ديگر در سال ٩٢ اظهارات ظريف در كميسيون بعد از ديدارش با جان كري و حضور در مجمع عمومي سازمان ملل را منتشر كرد. آن موقع نخستين بار كيهان از قول يك منبع آگاه و به نقل از ظريف تيتر زده بود: «مكالمه روحاني با اوباما و ديدار طولاني من با جان كري نابجا بود».

در همان لحظاتي كه محمدجواد ظريف در ايروان كنار دست وزير امور خارجه ارمنستان نشسته بود
پشت پرده انتشار محرمانه‌های ظريف

ظهر ديروز درست در همان لحظاتي كه محمدجواد ظريف در ايروان كنار دست وزير امور خارجه ارمنستان نشسته بود و با لبخند مشغول امضاي سند همكاري بين دو كشور بود، خبر نداشت كه محمدجواد كريمي‌قدوسي نماينده نزديك به جبهه پايداري اينجا در تهران و در لابي مجلس خواب تازه‌اي براي او ديده است. كريمي‌قدوسي ديروز با آن كت و شلوار خردلي‌اش بي‌خيال قيل و قال بررسي برنامه توسعه ششم در مجلس، راه افتاده بود در ميان نمايندگان و يك برگه كوچك را در ميان‌شان پخش مي‌كرد.

جلسه كه تمام شد به راهروي مجلس آمد و چند تا از همان برگه‌ها را به خبرنگاران رسانه‌هاي اصولگرا داد. قبلش نشست و تند تند با خودكار آبي چيزي را روي آن برگه‌ها تصحيح كرد. آنقدر عجله كرده بود كه يادش رفته بود واژه «اعتماد» را در جمله «به حرف كري كردم» اضافه كند. جمله را كه تصحيح كرد برگه را به خبرنگاران داد و گفت كه اينها سخنان ظريف در جلسه روز يكشنبه كميسيون امنيت ملي است. «من اعتراف مي‌كنم اشتباه كردم». «مي‌پذيرم اشتباه كردم» «ما با صحبت و قول آقاي كري اظهارنظر كرديم و اين اشتباه بزرگ من بود»‌ و چند جمله ديگر با همين مضامين كه او مدعي بود ظريف در آخرين جلسه كميسيون امنيت ملي گفته است. اينكه كريمي‌قدوسي در معركه‌اي كه در ميان خبرنگاران اصولگرا گرفته بود دقيقا چه مي‌گفت روشن نبود. چون وقتي خبرنگار غيراصولگرايي به آنها نزديك مي‌شد سخنانش را قطع مي‌كرد اما اين اندازه از حرف‌هايش شنيده مي‌شد كه مي‌گفت: «خودم در جلسه نبودم اما اينها را از يادداشت‌هاي يكي از نمايندگان حاضر در جلسه برداشتم و تا آخر پاي حرف‌هايم هستم.» و در واكنش به خبرنگار همسو با خودش كه گفت نگران نيستيد اقدام قضايي در مورد شما انجام شود، گفت: «هر اقدام قضايي هم كه انجام شود حرف‌هايم را پس نمي‌گيرم. ظريف در جلسه اينها را گفته است.»

سكوت نمايندگان پايداري و تكذيب اصلاح‌طلبان
از قضا در همان لحظات نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي از كنار كريمي‌قدوسي رد مي‌شد كه در حلقه خبرنگاران محاصره شد. او به لحاظ سياسي نزديك به جبهه پايداري و البته كريمي‌قدوسي است. شايد به همين خاطر براي پاسخ قاطع دادن درباره ادعاي كريمي‌قدوسي مردد بود. براي همين هم وقتي اصرار خبرنگاران براي توضيح درباره ادعاي كريمي‌قدوسي را ديد، گفت: «شما سايت خانه ملت را مي‌شناسيد! من هر چه درباره اين جلسه داشتم را به آنجا گفتم و منتشر شده است. هيچ چيز هم علاوه بر آن ندارم». از خبرنگاران اصرار و از او تكرار كه من حرف تازه‌اي ندارم. در همين اثنا عضو ديگر كميسيون امنيت ملي كه اتفاقا او هم نزديك به جبهه پايداري است وارد راهروي مجلس شد. مجتبي ذوالنوري هم چيزي اضافه بر سخنان نقوي حسيني نگفت. او به سوال «اعتماد» در اين باره اينطور جواب داد كه «برويد از خود آقاي كريمي‌قدوسي يا آقاي ظريف بپرسيد. من نه تاييد مي‌كنم و نه رد مي‌كنم. يك نفر در مظان گفتن است و يك نفر هم ادعا دارد كه او اينها را گفته، برويد از خودشان بپرسيد. قرار نيست كه من درباره هرچه مي‌شنوم يا نمي‌شنوم حرف بزنم. من در اين زمينه مطلقا مثبت يا منفي اظهارنظر نمي‌كنم».

اما عليرضا رحيمي، نماينده اصلاح‌طلب تهران چهارمين عضو كميسيون امنيت ملي بود كه به ميان خبرنگاران آمد و حرف‌هاي كريمي‌قدوسي را با صراحت تكذيب كرد. اين را هم گفت كه اين جلسه كاملا محرمانه بوده و ظريف تاكيد داشته مطالبي كه در اين جلسه بيان مي‌شود صرفا براي آگاهي اعضاي كميسيون است. به نظر او اينكه نماينده‌اي كه در جلسه حاضر نبوده بخش‌هايي از آن را منتشر كند مرتكب عمل غيراخلاقي و خلاف پروتكل شده است. درست به همين دليل هم فاطمه سعيدي، نماينده اصلاح‌طلب تهران اين سوال را مطرح كرد كه انتساب دروغ به وزير خارجه در حيطه وظايف نمايندگي است؟! و با اين سوال خواسته تا هيات نظارت بر رفتار نمايندگان افشاي حرف‌هاي محرمانه ظريف در جلسه كميسيون را بررسي كند. (ايلنا) . اما كريمي‌قدوسي هم به اين حرف‌هاي رحيمي واكنش نشان داده و به ميزان گفته است حرف‌هاي ظريف در آن جلسه محرمانه نبوده است چرا كه محرمانه به سندي مي‌گويند كه انتشار آن به امنيت كشور ضربه بزند! كريمي‌قدوسي اين را هم گفته كه با اينكه در جلسه نبوده اما فايل جلسه و يادداشت‌هاي اعضاي كميسيون را در دست داشته كه به آنها استناد كند. تلاش‌هاي «اعتماد» براي اطلاع از جزييات بيشتر در گفت‌وگو با فلاحت‌پيشه و جمالي از اعضاي كميسيون امنيت به جايي نرسيد. چون آنها در جلسه روز يكشنبه با ظريف حاضر نبودند. اما قشقاوي معاون پارلماني وزارت امور خارجه به «اعتماد» گفت كه كريمي‌قدوسي در آن جلسه حاضر نبوده و با اينكه خودش حرف‌هاي زيادي درباره آن جلسه براي گفتن دارد اما چون ظريف در ايران نيست و او نمي‌تواند بدون هماهنگي با رييسش حرفي بزند مواضع رسمي وزارت امور خارجه را قاسمي، سخنگوي وزارتخانه خواهد گفت.

در جلسه علني عصر مجلس چه گذشت؟
ماجراي تازه‌اي كه كريمي‌قدوسي، نماينده دلواپس مشهد كليد زده بود ساعاتي بعد به جلسه نوبت عصر مجلس هم كشيده شد. در جلسه نوبت عصر چند نوبت اعتراضات جدي بين نمايندگان و كريمي‌قدوسي اتفاق افتاد. يكي از نمايندگان حاضر به «اعتماد» گفت كه جو سنگيني عليه كريمي‌قدوسي در صحن مجلس وجود داشت و نمايندگان معترض بودند كه چرا او محتواي يك جلسه محرمانه را منتشر كرده است. اما از آن سو جواد كريمي‌قدوسي و مجتبي ذوالنوري و اردشير نوريان هم با حالتي اعتراضي كنار صندلي عليرضا رحيمي رفتند و چندين نوبت بحث ميان آنها بالا گرفت. ظاهرا اعتراض آنها به اين بود كه رحيمي چرا اولا سخنان كريمي‌قدوسي را تكذيب كرده و ثانيا چرا آنقدر سريع آن را تكذيب كرده است.

آنقدر اين بحث‌ها جدي بود كه علي لاريجاني هم متوجه اين بگو مگوها شد و به كريمي‌قدوسي تذكر داد كه بهتر است به صندلي‌اش برگردد و در راي‌گيري‌ها شركت كند. حركات دست كريمي‌قدوسي نشان مي‌داد كه چقدر عصباني است. آن‌طور كه فارس نوشته او در آن لحظات به رحيمي گفته بود«آقاي رحيمي!
چرا اظهارات من را تكذيب كرديد؟ شما مي‌دانيد آقاي ظريف اين اظهارات را در كميسيون مطرح كرده است! من وابستگي حزبي سياسي ندارم، اين مسائل و تلاش براي تكذيبيه گرفتن براي اين است كه بين ما اختلاف بيندازند». رحيمي هم به او گفته بود كسي كه در جلسه كميسيون نبوده نمي‌تواند گزارشي از آن داشته باشد. آن هم در حالي كه كميسيون رييس و سخنگو دارد. اظهارات بايد مستند باشد و مصالح ملي مهم‌تر از همه‌چيز است. نقل قول‌هاي خلاف واقع با مصالح ملي سازگار نيست. اگرچه برخي خبرگزاري‌هاي اصولگرا گزارش دادند كه در اين بحث‌ها كريمي‌قدوسي فايل صوتي اظهارات ظريف را به رحيمي داده و در حضور بقيه نمايندگان آن را پخش كرده است اما رحيمي به «اعتماد» گفت كه هيچ فايل صوتي در كار نبود و اين فايل ظاهرا بعد از پايان جلسه براي چند نماينده پخش شده است.

رد اظهارات كريمي‌قدوسي از سوي وزارت خارجه
اما در حالي كه بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه هم اظهارات كريمي‌قدوسي را رد كرده و گفته بود او در آن جلسه حضور نداشته و نقل قولش از سخنان ظريف «كاملا نادرست، مخدوش و گزينشي و احتمالا براي بهره‌برداري كاملا سياسي و جناحي تحرير و تنظيم شده است»؛ اين‌بار خبرگزاري مهر گزارش داد اكبر رنجبرزاده عضو اصولگراي هيات رييسه مجلس گفته است نوار كميسيون امنيت ملي با حضور بهروز نعمتي و محبي‌نيا سخنگو و عضو هيات رييسه بازبيني شده و آنها صحت سخنان كريمي‌قدوسي را تاييد كرده‌اند. خود كريمي‌قدوسي هم به مهر گفته بود نتيجه اين بررسي به اطلاع علي لاريجاني هم رسيده است. اظهاراتي كه از سوي نعمتي سخنگوي هيات رييسه مجلس در گفت‌وگو با «اعتماد» تكذيب شد. قبل و بعد از عبارت‌هاي انتخاب شده از سوي كريمي‌قدوسي در سخنان ظريف جملاتي وجود داشته كه بدون آنها نمي‌توان درباره اين عبارت‌ها قضاوتي كرد.

مواجهه آشناي كريمي‌قدوسي و ظريف
كريمي‌قدوسي نماينده ٥٠ ساله مشهد كه از دل جبهه پايداري به مجلس آمده است در انتشار جلسات محرمانه كميسيون امنيت ملي مسبوق به سابقه است. او يك بار ديگر در سال ٩٢ وقتي كه نماينده مجلس نهم بود اظهارات ظريف در كميسيون بعد از ديدارش با جان كري و حضور در مجمع عمومي سازمان ملل را منتشر كرد. آن موقع نخستين بار كيهان از قول يك منبع آگاه و به نقل از ظريف تيتر زده بود: «مكالمه روحاني با اوباما و ديدار طولاني من با جان كري نابجا بود». ظريف با ديدن اين تيتر آنقدر متعجب شده بود كه دچار كمردرد و روانه بيمارستان شد. آنقدر مشكل كمر ظريف جدي بود كه او با ويلچر راهي مذاكرات هسته‌اي شد. با بالا گرفتن واكنش‌ها به انتشار جلسه محرمانه روزنامه كيهان با كريمي‌قدوسي گفت‌وگو كرد و او با اينكه در آن جلسه حضور نداشت اما تاكيد كرد كه ظريف اين جملات را گفته و از ديدار با كري اظهار پشیماني كرده است. جالب آنكه كريمي‌قدوسي آبان ماه سال ٩٢ هم طرح سه فوريتي براي الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌اي در مذاكرات را با ١١٠ امضا به هيات رييسه داده بود كه متن آن پر از غلط‌هاي املايي بود. از جمله اينكه اوقرارداد «ان‌پي‌تي» را «ام‌پي‌تي» نوشته و اين غلط را به فارسي و انگليسي تكرار كرده بود. ١٦ فروردين سال ٩٤ هم درگيري لفظي كريمي‌قدوسي با ظريف خبرساز شد.

كريمي‌قدوسي به ظريف گفته بود رهبري در يك جلسه خصوصي در خصوص اقدامات وزارت خارجه وشخص وزير خارجه تذكرداده است. اين عبارت ظريف را عصباني كرده و او با لحن تندي گفته بود: شما دروغ مي‌گوييد و با اينگونه حرف‌ها به آقا تهمت مي‌بنديد و به آقا ظلم مي‌كنيد و در آن جلسه هرگز آقا به من تذكر ندادند. شما وقتي نمي‌دانيد لطفا حرفي نزنيد يا از كسي كه در جلسه بود به صورت كامل جزييات را سوال كنيد و سپس اظهارنظر كنيد، آقاي لاريجاني رييس مجلس در اين جلسه بودند و مي‌تواند در اين مورد شهادت بدهند.» چند ماه پيش ١١ مهرماه هم وقتي كه ظريف براي پاسخ به سوال كریمي‌قدوسي به مجلس دهم آمده بود بگومگوي تازه‌اي ميان آنها در گرفت. بعد از اينكه كریمی‌قدوسي در اين جلسه اظهارات تندي درباره بركناري اميرعبداللهيان و برجام داشت، ظريف به او پاسخ داد: آقاي كريمي‌قدوسي! به خاطر منافع كودكانه با وجهه جمهوري اسلامي بازي نكنيد... چه كسي از صحبت‌هاي خصوصي به شما گزارش داده؟ حالا بايد ديد آيا هيات نظارت بر رفتار نمايندگان براي بررسي رفتارهاي كريمي‌قدوسي و انتظار جلسه محرمانه تشكيل خواهد شد ؟!

منبع/ روزنامه اعتماد

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان