جنتی: نظارت شورای نگهبان باید استصوابی باشد | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 30 ارديبهشت 1403 - 6:04

جنتی: نظارت شورای نگهبان باید استصوابی باشد

شماره: 4459
Aa Aa

شورای نگهبان ضمن مراقبت از آرا و سلامت انتخابات باید دقت لازم را در گزینش و صلاحیت افرادی که قرار است مسئولیت مهمی برعهده بگیرند داشته باشد.

در همایش ناظران انتخابات استان بوشهر؛
جنتی: نظارت شورای نگهبان باید استصوابی باشد

آیت ‎الله جنتی گفت: شورای نگهبان ضامن بقای اسلام و قانون اساسی است و از تصویب قوانینی که برخلاف این دو اصل است جلوگیری می کند.

به گزارش اسپادانا خبر، آیت‌الله احمد جنتی روز یکشنبه در همایش ناظران انتخابات و فعالان فرهنگی اجتماعی استان بوشهر گفت: مهمترین وظیفه شورای نگهبان حفظ سلامت انتخابات است که ضمن مراقبت از آرا و سلامت انتخابات، در گزینش و صلاحیت افرادی که قرار است مسئولیت مهمی در کشور را برعهده بگیرند باید دقت لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان تاکنون به خوبی توانسته از عهده مسئولیت برآید، اضافه کرد: شورای نگهبان مستقل است و به هیچ جا وابسته نیست.

وی با اشاره به وظیفه سنگین تائید صلاحیت افراد در انتخابات مختلف افزود: شورای نگهبان تاکنون بیشترین دقت را در تائید صلاحیت افراد داشته است و تلاش کرده که حق کسی ضایع نشود.

آیت الله جنتی با تاکید بر اصلاح قانون در خصوص نام نویسی افراد برای ورود به انتخابات گفت: بررسی و تائید صلاحیت شمار بسیاری از افراد در انتخابات مختلف کار بسیار سنگینی است.

وی با اشاره به نام نویسی 12هزار نفر برای انتخابات دوره قبل مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از این افراد ناشناخته هستند و کار تائید صلاحیت این افراد بسیار دشوار است.

جنتی گفت: نباید در ثبت نام برای ورود هر فردی به انتخابات باز باشد و این قانون بعنوان سیاست کلی انتخابات باید اصلاح شود.

وی در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان نیز افزود: این نوع نظارت که شورای نگهبان می‌تواند انتخابات حوزه ای را باطل و یا تائید کند برای برخی ها قابل قبول نیست.

جنتی با بیان اینکه براساس تفسیر شورای نگهبان نظارت این شورا باید استصوابی و نه استطلاعی صرف باشد، یادآور شد: کسانی که مخالف این نوع نظارت هستند اکثرا افرادی هستند که خود رد شده و ناراحتند به همین دلیل از اصل قانون ایراد می گیرند.

وی تاکید کرد: برای عملکرد هرچه بهتر ناظران دوره های آموزشی مختلفی برگزار می شود.

منبع/ انتخاب

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان