سه شنبه، 28 دى 1400 - 7:05

ایران آب دریا را به مرکز این کشور منتقل می کند

شماره: 10629
Aa Aa

حسن روحانی گفته آنهایی که می‌گویند انقلاب چه کار کرده، انقلاب اسلامی فقط در بخش تصفیه فاضلاب نسبت به قبل از انقلاب ۶۳ برابر تلاش کرده است.

بهره‌برداری از ۱۸ پروژه ملی در هرمزگان؛
ایران آب دریا را به مرکز این کشور منتقل می کند

حسن روحانی در چهاردهمین هفته از افتتاح پروژه های مهم ملی در حوزه‌های مختلف با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید» گفت:

با وجود همه تحریمها و فشارهای دشمنان هم اکنون حدود ۹۰ درصد امور طراحی و اجرای پروژه های مهم صنعت پیچیده برق به وسیله متخصصان توانمند ایرانی انجام می گیرد که باید به سمت خودکفایی کامل در این صنعت پیش برویم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، روحانی گفت که جاسک به زودی به یک بندر بسیار مهم صادراتی نفت ما تبدیل می‌شود و بنابراین جایگاه این استان روز به روز رفیع‌تر و مهم‌تر خواهد شد.

 روحانی اظهارداشت: در ابتدای انقلاب اسلامی تنها ۷۴ درصد جمعیت شهرها از آب بهداشتی برخوردار بودند که این رقم اکنون به ۹۹.۹ درصد رسیده و در حوزه تصفیه خانه ها نیز از ۲۷ مورد با محاسبه اقداماتی که تا پایان امسال می‌شود به ۱۶۷ تصفیه خانه خواهیم رسید که این رقم یک افزایش شش برابری را نشان می دهد.

رییس جمهور به توسعه بخش ساخت تصفیه خانه های فاضلاب در کشور اشاره کرد و گفت: در آغاز انقلاب اسلامی فقط ۴ تصفیه خانه فاضلاب در کشور بود که این رقم با یک افزایش ۶۳ برابری تا پایان امسال به  ۲۵۵ تصفیه خانه فاضلاب خواهد رسید.

 روحانی افزود: آنهایی که می‌گویند انقلاب چه کار کرده، انقلاب اسلامی فقط در بخش تصفیه فاضلاب نسبت به قبل از انقلاب ۶۳ برابر تلاش کرده و ما دست همه مهندسین و کارگران را می‌بوسیم.

رییس جمهور با تاکید بر ضرورت بهره گیری بهینه از همه منابع آبی کشور از جمله آب دریاها گفت: امروز حدود ۲۶ میلیارد متر مکعب آب دریاها بدون نمک زدایی در اختیار استانهای ساحلی قرار می‌گیرد و همزمان برای استانهای ساحلی بیش از ۴.۴ میلیارد مترمکعب آب نیز جهت شیرین سازی در نظر گرفته شده که با فرایند شیرین سازی این رقم به ۱.۴ میلیارد متر مکعب می رسد.

حسن روحانی با تاکید بر اینکه باید از آب دریا در چارچوب محیط زیست استفاده کنیم افزود: برای تامین آب مورد نیاز استانهای غیرساحلی همانند خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سمنان و حتی خراسان رضوی هم ۳.۷  میلیارد مترمکعب آب در نظر گرفته شده که  این رقم هم بعد از فرایند شیرین سازی به ۱.۳ میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

رییس جمهوری سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه شیرین سازی و انتقال آب دریاها به بخش های مورد نیاز در کشور را ضروری خواند و گفت که با این اقدام سرمایه گذاران به اصل سرمایه خود و سود حاصل از آن دست خواهند یافت.

حسن روحانی اظهارداشت: هم اکنون ۶۱ آب شیرین کن در کشور فعال است که ۳۶  مورد آن در استان هرمزگان است و در این میان ۹ مورد از ۲۴ آب شیرین کن در حال تاسیس نیز به این استان اختصاص دارد. به این ترتیب در مجموع بزودی ۸۵ آب شیرین کن در کشور فعال خواهد بود که ۵۴ مورد آن در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته یعنی از ۴۸۵هزار متر مکعب آبی که از آب شیرین کن ها تا پایان سال بدست خواهد آمد، ۳۳۰ هزار مترمکعب آن، به دولت یازدهم و دوازدهم مربوط می‌شود.

حسن روحانی همچنین با بیان اینکه مردم با فرهنگ با صرفه جویی در مصرف آب و برق ما را یاری کنند، گفت: در این شرایط خاصی که با شیوع بیماری کرونا ایجاد شده، تامین آب و برق اهمیت بیشتری یافته است و مردم با فرهنگ بلند خود لازم است با مصرف بهینه، وزارت نیرو را در این عرصه یاری و کمک کنند.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان