شنبه، 24 مهر 1400 - 19:04

جزایر سه‌گانه ایران متعلق به امارات است

شماره: 14895
Aa Aa

این شورا عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته ای و افزایش نسبت غنی سازی اورانیوم را محکوم کرده و از ایران خواسته با آژانس همکاری کامل داشته باشد.

بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس ادعا کرد؛
جزایر سه‌گانه ایران متعلق به امارات است

بیانیه پایانی صد و چهل و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در سطح وزرای خارجه صادر و اتهامات علیه ایران تکرار شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از «رأی الیوم»، در این بیانیه بر آنچه «حق حاکمیتی امارات» بر جزایر سه‌گانه «تنب بزرگ»، «تنب کوچک» و «ابوموسی» خوانده شده تأکید و اعضای شورای همکاری ادعا کردند:

هر اقدامی که ایران در این جزایر سه‌گانه انجام دهد باطل است و تأثیری بر حق حاکمیت امارات بر جزایر مذکور ندارد.

در این بیانیه از ایران خواسته شد به تلاش‌‌های امارات برای حل این مسئله از طریق مذاکرات مستقیم یا رجوع به دادگاه بین‌المللی کیفری پاسخ دهد.

همچنین در بیانیه مذکور بر «ضرورت تعهد به اصول اصلی مبتنی بر منشور سازمان ملل و میثاق‌های حقوق بین‌الملل درباره روابط میان کشورها و نیز اصول حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها، عدم مداخله در امور داخلی، حل اختلافات از طریق مسالمت‌آمیز و عدم توسل به زور و تهدید و نیز از بین بردن تروریسم و فرقه‌گرایی» تأکید شد.

شورای همکاری ابراز امیدواری کرد که «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور جدید ایران نقشی مثبت در «کاهش تنش و اعتمادسازی میان شورای همکاری و ایران» بر اساس اصولی که شورای همکاری آن را تصویب و به طرف ایرانی اعلام کرده داشته باشد.

شورای همکاری مدعی شد:

«هر مذاکراتی در آینده باید رفتار تنش‌زای ایران در منطقه، حمایت آن از تروریسم و شبه‌نظامیان فرقه‌گرا، برنامه موشکی ایران، تأمین امنیت دریانوردی بین‌المللی و تاسیسات نفتی را حل کند و کشورهای شورای همکاری باید در تمام این مذاکرات و دیگر نشست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در این باره حضور داشته باشند زیرا این پرونده به امنیت و ثبات منطقه‌ای مربوط می‌شود».

شورای همکاری آنچه «عدم پایبندی ایران به تعهدات و نیز افزایش نسبت غنی سازی اورانیوم» خواند را محکوم کرده و از ایران خواست این اقدام را کنار بگذارد و با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری کامل داشته باشد.

  • سعید خطیب زاده،سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این بیانیه اظهار داشت:

جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب کوچک‌ و تنب بزرگ تعلق قطعی به ایران داشته و بیانیه های ملال‌آور و تکراری صادره در این خصوص تغییری در ایرانی بودن ابدی آنها ایجاد نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران هرگونه مداخله‌ در برنامه هسته‌ای صلح آمیز و موشکی خود و همچنین امور مرتبط با سیاست‌های دفاعی بازدارنده خود را مردود می شمارد.

خطیب زاده بر اولویت جمهوری اسلامی ایران به ویژه دولت سیزدهم در تقویت همکاری ها و توسعه مناسبات با همه همسایگان بدون مداخله‌های خارجی  تاکید و ابزار امیدواری کرد معدود کشورهای شورای همکاری که سعی در تحمیل دیدگاههای ایران‌ستیزانه خود دارند به‌جای نگاه به بیرون از منطقه و طرح درخواست‌های غیر عملی از کشورهای فرامنطقه‌ای با تغییر روش به مذاکرات درون منطقه ای توجه کنند و اقدامات اعتماد سازی را برای تقویت دیپلماسی انجام دهند. شورای همکاری باید بداند که درخواست های غیرقابل قبول، ایراد اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران و تکرار مکررات نخ‌نماشده، راه حل مشکلات منطقه و این کشورها نبوده و منطقه نیازمند تغییر پارادایم از وابستگی بیرونی به تعامل سازنده درون‌منطقه ای و شمول‌گرایی به جای رویکرد حذفی است.

 

 

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان